Melisa Çayı: Faydaları ve Kullanım Alanları

Latince ismi “melissa officinalis” olan melisa bitkisi; “tatlı mary”, “bal bitkisi”, “tatlı balm” gibi isimlerle de anılır. Aslen Güney Avrupa bölgesine ait olan bitkinin özellikle yaprakları son derece değerli kabul edilmektedir.

Melisa bitkisi, 2000 yıldan daha uzun bir süredir hem alternatif tıpta hem de mutfaklarda kullanılmaktadır. Özellikle Rönesans döneminde melisaya ilgi artmış ve birçok şifa formülünde kullanılmıştır. Uzun bir yaşam hayali ile ilişkilendirilen bu bitki, yüzyıllar boyunca çay ve öz yağı olarak kullanılmıştır.

Melisa bitkisi; Avrupa’da yüzyıllardır sindirime yardımcı olması ve sinirleri yatıştırması için kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel olarak diğer kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

 • Baş ağrısı,
 • Migren,
 • Mide krampları ve
 • İdrar enfeksiyonlarının tedavisi

Melisa Bitkisi Nedir?

Melisa bitkisi, nane ailesine aittir. Hafif bir limon aromasına sahip olduğu için, İngilizcede “lemon balm” adıyla da bilinmektedir. Tek başına ya da diğer bitkilerle birlikte, şifalandırıcı etkisi ile kullanılmaktadır.

Melisa yaprakları genellikle mide problemleri, gaz, şişkinlik, kusma ve kolik gibi sindirim problemleri için kullanılmaktadır. Ayrıca baş ve diş ağrısı, adet ağrıları gibi ağrılar için de kullanılabilir. Bunlara ek olarak; melankoli, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve Alzheimer gibi zihinsel bozuklukları rahatlatmak için de kullanılır.

Pek çok insan, melisa bitkisinin sakinleştirici etkilere sahip olduğuna inanır. Bu nedenle uyku problemleri, kaygı, stres ve huzursuzluk için de kullanılır. Uykudan önce iyi demlenmiş bir melisa çayı, uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Ayrıca; yüksek tansiyon, kramplar, yaralar, böcek ısırıkları, tümör ve sinirlilik nedeniyle hızlı kalp atışı için de kullanılmaktadır. Alzheimer hastalarında, aromaterapi olarak melisa bitkisi solunur. Bazı vakalarda, Alzheimer’ı iyileştirmek için cilde lokal olarak da uygulanmaktadır.

Melisa Çayı Faydaları

 • Kaygı bozukluğu belirtilerini hafifletir
 • Bebeklerde kolik için faydalı olabilir
 • Mide problemlerini hafifletebilir
 • Uykusuzluğu giderebilir
 • Stres seviyelerini düşürür

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayını evde aşağıdaki adımları takip ederek hazırlayabilirsiniz:

 • 1 bardak su
 • 2 çay kaşığı melisa yaprağı

Sıcak suyu kaynatın ve içerisine melisa yapraklarını ekleyin. Suyun altını kapatın ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Ardından, çayı süzün ve keyfini çıkarın.

Bitki çayı dinlerken dikkat etmeniz gereken püf nokta: Bitki özlerinden daha iyi yararlanmak için yaprakların üzerine kaynar su dökmemeye dikkat edin. Kaynamış ve mümkünse 1 dakika dinlendirilmiş suyun üzerine bitki yapraklarını bırakırsanız daha iyi bir bitki çayı elde edersiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir