Nasıl Kilo Vermeliyiz?

Nasıl Kilo Vermeliyiz?

Pandemi sürecinde evlere kapanmamızla, hareketimizin azalmasıyla ve buna eşlik eden yemek ataklarıyla hepimiz kilo denetimlerimizi sağlamakta epeyce bir zordandık. Hatta ipin ucu biraz da kaçtı.  Hepimiz bundan şikayetçiyiz ve kilo vermek istiyoruz.

Evet kilo verelim ancak nasıl verelim?

Bunu 3 maddede sıralayabiliriz.

  1. Düşük kalorili programlardan uzak durmalıyız.
  2. Uyguladığımız programlar bize diyet yaptığımızı hissettirmemeli.
  3. Uyguladığımız program sürdürülebilir olmalı.

Çoğunuzun kulağına tuhaf geldiğini biliyorum. Şimdiye kadar uyguladığımız programlar hep bizi aç bıraktı, buram buram diyet koktu ve hep kendimize ayrı yemekler hazırlamak zorunda kaldık.

Ve sonuç yine hüsran. Verilen kiloların hepsini geri alındı.

Sorun demek ki tam da burada başlıyor.

Tek tek inceleyelim.

İlk maddemiz neydi. Düşük kalorili programlardan uzak duruyoruz.

Diyette Neden Düşük Kalorili Programlar Olmamalı?

Vücudun 10 birim kaloriye ihtiyacı var diyelim. Biz de kilo vermek istiyoruz ve bunun için vücuda devamlı 5 birim kalori veriyoruz. İlk aşamada tartım sonuçları çok tatmin edici. Haftada giden 3 kilolar, 5 kilolar.

Vücut ilk aşamada kalori ihtiyacını karşılamak için depolarından destek alıyor. Tabi buna yetişmesi mümkün değil ve depolarının yanında vücutta kas kütlesinde de bir azalma oluyor. Yani tartıda gördüğümüz o tatmin edici rakamlar aslında yağ, kas ve su içeriyor.

Artık durumu anlayan vücut sizi ayakta tutmak için harcamalarını azaltıyor ve metabolizma yavaşlaması olarak bahsettiğimiz durumla karşılaşıyoruz.

Üzgünüm. Artık vücudun harcamaları 5 birim kalori ve kilo veremiyoruz. Sonrasında karşılaştığımız senaryo “Su içsem yarıyor, 1 dilim ekmek, tatlı yedim hemen kilo alıyorum.” oluyor. Evet vücuda sadece 6 birim kalori verdiniz ve sizi ayakta tutmak adına, zor günler için, bu aradaki 1 birim kaloriyi depoladı. Çünkü artık kıtlık bilincinde. Hızlı verilen kiloların, hızla geri alınmasının nedeni de bu.

Bu iş biraz sabır işi ve İYİ ŞEYLER ZAMAN ALIR.

Nasıl bu kiloları hemen almadıysak hemen vermeyi de beklememiz gerekiyor.

Bizim için diyet hep aç kalmaktı. Peki Yiyerek Kilo Vermek Nasıl Olacak?

Biz de danışanlarımla tam olarak bunu yapıyoruz. “Bak seni aç bırakırım, o yağları yakmak zorundasın.” demek yerine onunla iş birliğine gidip “Senin ihtiyaçlarını karşılıyorum ve senin bu depoları elinde tutmana gerek yok.” diyoruz. Aslında vücudu kıtlık bilincinden çıkarıyoruz.

2. Maddemiz Diyet Yaptığımızı Fark Etmememiz Gerekiyor.

Diyet yapıp bunu hissetmemek mümkün mü dediğinizi duyar gibiyim. Güzel haber. EVET MÜMKÜN.

Sadece size özel hazırlanmış %100 uyumlu olan, evdeki yemekleri şekillendirerek yürüttüğünüz, size iş yükü getirmeyen, yasaklar olmadan ve sevdiğiniz besinlerden oluşan bir programla kilo vermeniz mümkün. Yağ yakan kürlere, detoks listelerine ihtiyacımız yok.

3. maddemiz de listenin sürdürülebilir olması.

Hayatınız boyunca devam ettirebileceğiniz bir programla verdiğiniz kiloları korumayı da sağlayacaksınız. Bu hayatınız boyunca diyet yapacağınız anlamına gelmiyor tabi ki. Ancak refleks olarak beslenmeyi öğrenebileceğiniz bir program olmalı ve hayatınıza entegre olabilmeli. Bu da bi önceki maddede bahsettiğim gibi %100 uyumlu bir programla mümkün.

Oturup ailecek yemek yiyemiyorsanız ya da diyet yapıyorum diye kendinizi devamlı geri planda tuttuğunuz bir program sizin için pek de sürdürülebilir olmayacaktır.

Her şey zehirdir. Önemli olan dozudur.

Diyet yapmak sadece kilo vermek değil aynı zamanda sağlığınıza kavuşmaktır ve bir önlem tedavisidir

Diyet yapmak zannettiğin kadar da zor değil.

Sağlığını kontrol altında tut kendine geç kalma!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir