Serotonin Nedir? Serotonin İçeren Yiyecekler | Mutluluk Veren Besinler

Serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak bilinir ve serotonin içeren besinler, vücudumuzda mutluluk hormonu artışını sağlar. Bu yazımızda serotonin hormonu ve serotonin içeren besinler hakkında bilgileri sizler için derledik.

Serotonin Nedir?

Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir . Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.

Mutluluğa olan bu katkısından dolayı halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinir. Bilimsel adı 5-hidroksitriptamin’dir. Serotonin vücutta başlıca beyin, bağırsaklar ve kan trombositlerinde yer alır. Sinir hücreleri arasındaki mesajların iletilmesi için kullanılır. Vücudun uyku-uyanıklık döngülerinin ve biyolojik saatinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Doğal Serotonin Kaynakları Nelerdir?

Bazı antidepresan ilaçlar, vücudun serotonini daha verimli kullanmasına yardımcı olabilir. İlaç tedavisi yanında serotonini doğal yollardan alabilmek de mümkündür:

  • Egzersiz: Yapılan çalışmalara göre düzenli egzersiz, antidepresan etkiler gösterebilir. Egzersiz ile beyindeki serotoninin fonksiyonu artırılabilir. Serotonin ihtiyacı açısından en etkili egzersizler yürüme, koşma ya da yüzme gibi aerobik olanlarıdır.
  • Güneş Işığı: Sağlığımızla ilgili birçok konuda olduğu gibi mutlu olmak için de güneş ışığı şart! Güneş ışığı, serotonin üretimini artırabilir. Düşük serotonin seviyeleri güneş ışığından mahrum kalma ile ilişkilendirilebilir. Mevsimsel duygu-durum bozukluğu da çoğunlukla bu sebebe bağlanmaktadır.
  • Bağırsak Bakterileri: Bağırsalar için ikinci beyin denildiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bunun yanında mutlu olmanın da yolunun bağırsaklardan geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Bu konuda “Mutluluk Bağırsaklardan Başlıyor” başlıklı Microbiome İlaç yazısını okumanızı tavsiye ederiz.
  • Beslenme: Serotonin seviyelerini düşürebileceğinden, kafeinden kaçınmalı veya kafein alımını azaltmalısınız. Öğün atlanılması stresi ve enerji düşüklüğünü artırır. Bu nedenle günde en az üç öğün tüketilmesi önemlidir.

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. […] az faydalandığımız kış aylarında yediğimiz hangi besinlerden serotonin alabileceğimizi Serotonin Nedir? Serotonin İçeren Yiyecekler | Mutluluk Veren Besinler isimli yazımızı okuyarak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir