Güneş Lekelerini Geçirmek İçin 7 Doğal Yöntem

Güneş Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Yaz yeni bitti ve güneşin etkilerini vücudumuzda daha görünür hissetmeye başladık. Özellikle açık tenlilerin şikayetçi olduğu bir konu ise güneş lekeleri. Bu yazımızda sizlere güneş lekelerinden kurtulmanın doğal ve en etkili 7 yolundan bahsedeceğiz. İşte evde yapabileceğiniz doğal kürlerle güneş lekelerine veda etmenin 7 pratik yolu…

Güneş Lekeleri nedir?

Tıpta solar lentigo olarak adlandırılan ve genellikle açık tenli kişilerde görülen güneş lekeleri, özellikle yaz mevsiminde güneşte korunmasız olarak çok fazla kalmaktan meydana gelir. Güneş lekelerinin diğer sebepleri arasında genetik yatkınlık, yaşlılık, gebelik, yumurtalık ve tiroid rahatsızlıkları, kozmetik uygulamalar ve guatr hastalığı sayılabilir. Güneş ışınlarının cildimizle direk teması yüzünden cildimizde beliren bu lekeler, ilerleyen süreçte her ne kadar güneş lekesi giderici krem kullansak da cildimize yerleşebiliyor. Güneşten gelen UV ışınları, cildin belirli bir bölgesinde daha fazla melanin üretimine sebep olarak o bölgede koyu lekeler oluşturur. Ciltte azalmış melanin üretimi söz konusu olduğunda, bu lekeler beyaz güneş lekeleri olarak da ortaya çıkabilir.

Güneş lekelerinden kurtulmak aslında cildimize ne kadar iyi baktığımız ve onu ne kadar beslediğimiz ile doğru orantılı. Normal zamanda cildimizi içerden bazı takviyelerle desteklemiyor, cildimize iyi gelecek besinleri tüketmiyor ve temizlik, uyku gibi cildin ihtiyacı olanı ona vermiyorsak güneş lekeleri dahil birçok sorunla baş etmek bizim için daha da zorlaşır. Bu sebeple cilt bakımında etkili olacak Microbiome Hyaluronic Acid Collagen, Suda Collagen saşeler gibi farklı takviye edici gıdaları da kullanarak cildimizi beslememiz gerektiğini unutmamalıyız.

  1. Aloe Vera: Güneş lekelerini gidermede en başarılı bitkilerden biridir. Cildi nemlendirmesinin yanı sıra cilt hasarını da onarıyor ve cilt rengini açarak güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlıyor. Evinizde yetiştirebileceğiniz Aloe Vera’nın yaprağını ortadan kestikten sonra elde edeceğiniz jeli güneş lekesine doğrudan uygulayarak hem bu sorundan kurtulabilir hem de parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.
  2. Elma sirkesi: İçerisinde bulunan doğal asitler sayesinde cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur.  1’er yemek kalığı elma sirkesi ve suyu karıştırın. Lekeli bölgeye sürün ve 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Temiz bir pamuk yardımıyla doğrudan güneş lekesinin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Güneşe çıkmadığınız akşam saatlerinde düzenli olarak kullandığınızda güneş lekelerinin azaldığını göreceksiniz.
  3. Limon: Limon, içeriğindeki asit sayesinde renk açıcı bir özelliğe sahiptir. Antiseptik özelliğiyle cildi lekelerden ve ölü hücrelerden arındırır. Temiz bir pamuğa limonun suyunu sıkıp güneş lekesine uygulayarak 20-25 dakika bekleyin. Ardından bol su ile durulayın. Kaşıntı ya da kızarıklıklara maruz kalmamak için limon suyu uyguladığınızda güneşe çıkmayın.
  4. Lavanta: Pek çok cilt sorununda etkili bir bitkidir. 1 litre suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta atıp kaynatın, 10 dakika demlenmeye bırakın ve pamuk yardımıyla güneş lekesine uygulayın. 15 gün süreyle uyguladıktan sonra 15 gün ara verip devam edin. Lavantayı aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.
  5. Yoğurt: Yoğurdu sulandırıp pamuk yardımıyla lekeli bölgeye sürün. Yoğurtun içeriğindeki laktik asit, lekelerin açılmasını sağlayacaktır. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın.
  6. Patates: Doğal peeling bitkisi sayılan patates, cildi ölü hücrelerden etkili bir şekilde arındırır ve güneş lekelerinin rengini açar. Ayrıca nemlendirici işlevi görür. Kestiğiniz bir dilim patatesi güneş lekesinin üzerinde dairesel hareketlerle birkaç dakika uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.
  7. Yeşil çay: Yeşil çayın içeriğindeki antioksidanlar, cilt onarımı için birebirdir. Ortalama 3-4 dakika demleyip pamuk yardımıyla güneş lekelerinin üzerine uygulayın. Lekelerden hızlı bir şekilde kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Sizlere evde hazırlayabileceğiniz pratik tariflerle 7 doğal bakım önerisi sunduk. Her zaman cildimize iyi bakmanın sonrasında oluşacak sorunları gidermeye çalışmaktan daha önemli ve daha etkili olduğunu unutmamamız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Cilt sağlığı ve sıkı bir cilde kavuşmak için en önemli takviyelerden biri olan kolajen hakkında Kollajen Nedir? Kolajen Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar, Nelerde Bulunur? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. […] Başka bir cilt sağlığı sorunu olan güneş lekeleri hakkında daha fazla bilgi almak için Güneş Lekelerini Geçirmek İçin 7 Doğal Yöntem başlıklı yazımızı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir