Ananas ve Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananas ve ananası suyunun insan sağlığına birçok faydası var. Peki tadıyla da bizi kendisine hayran bırakan ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir? Sağlık ve beslenme uzmanları ananasın faydaları hakkında neler söylüyor? İşte sizin için ananas ve ananas suyu hakkında merak edilenler ve bilgiler…

Tropik meyveler arasında yer alan ananas sıcak ülkelerde yetişen güzel kokulu, dışı kabuklu içi bol etli bir meyvedir. Ananas, ilk kez Brezilya’da keşfedilmiş ve tüketilebilir olduğu fark edilmiş bir meyvedir. Genel olarak tatlı bir tadı olan ananasın yetiştiği toprağa göre ekşi ananas türleri de vardır. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra dondurma, meyveli yoğurt ve salata yapımında da kullanılır. Ayrıca sağlıklı smootie hazırlamak veya meyveli yoğurtlu bir ara öğün hazırlamak isterseniz ananas sağlıklı ve lezzetli bir seçenek olabilir. %86’sı su olan ananas, içerdiği bol su sayesinde diyet meyveleri arasında sayılabilir. Ananas, süper marketlerde ya suyu çıkarılmış ya da dilimlenmiş şekilde hemen tüketilmeye hazır olarak satın alınabilir. Özellikle sıcak havalarda satışı artan ananasın insan sağlığına çok faydaları vardır. İçeriğinde bol miktarda bromelain maddesi barındırmaktadır. Bromelain, kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyerek, vücudun direncini artırır. Aynı zamanda yüksek lif ve C vitamini içeren ananas kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. Güçlü antioksidan etkisi ile hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Uzmanlar bu kadar faydalı olan bu besinin kabuklarının bile çöpe atılmamasını tavsiye eder. Kabuklarından elde edilen çay sindirim sorunlarının kısa sürede giderilmesinde yardımcı olacak doğal bir ilaçtır. 

Ananas ve Ananas Suyunun Faydaları

Birçok kişi ananası çok lezzetli bulur. Ananas seven kişiler ve ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir ananasın etkileri nelerdir? sık sık arama yapmaktadırlar. İşte ananas ve ananas suyunun faydaları:

 •  İçerdiği C vitamini sayesinde vücuda enerji verir, bağışıklığı güçlendirir ve vücuttaki serbest radikalleri atar.
 • Antioksidan bakımından zengin bir meyve olan ananas, bu sayede kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Vücuttaki hücreleri yeniler. 
 • Üst solunum yolları hastalıkları ile vücuda yerleşen enfeksiyonlu hücrelere, virüs ve bakterilere karşı vücut direncini artırır.
 • Diş aralarındaki enfeksiyonları temizler ayrıca tükürükteki bakterilerin sayısını azaltır. Böylece ağız kokusu, diş çürümesi, diş eti enfeksiyonu gibi sorunların önüne ananas tüketerek geçebilirsiniz.
 • Özellikle çocuklarda daha sık görülen bağırsak kurtlarından doğal yolla kurtulmanın bir yolu da ananastır. Bağırsak kurtları, şiddetli karın ağrısına, iştah kaybına ve ishale neden olabilir. İçerdiği bromelain maddesi kurtları dökmede yardımcı olurken mesane de taş ve kum oluşumunu da engeller.
 • Vücudun pH değerini yükseltir.
 • Kemik ve kaslardaki ödemi engellediğinden ağrı oluşumunu önler. 
 • Sindirimin hızla çalışmasını sağlar.

Ananasın Cilde Faydaları

 • Ananas, Beta karoten bakımından zengin bir meyvedir. Beta karoten, bir göz hastalığı olan sarı nokta hastalığının yaşanmasını engelleyebilir.
 • Potasyum kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonu engeller. Aksi halde yüksek tansiyon felç ve inme gibi riskli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.
 • Ananas, dermis tabakasındaki hücreleri yenileyerek kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Cilt dokusunun yumuşamasını sağlayarak çatlaklık ve kuruma gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önler.

Ananas Hangi Besin Değerlerini İçerir?

Bir bardak ananas suyu yetişkin bir insanın günlük manganez ihtiyacının %6’sını, C vitaminin %42’sini, B1, B5, B6 ve B9 vitaminlerinin en az %10 kadarını karşılar. Ananas meyvesi, kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. 

Az miktarda A vitamini ve K vitamini, demir, fosfor, bakır, çinko içerir. 100 gr ananasta 50 kalori, 14 gr. şeker, 1.7 gr. yağ, 1 gr. protein, 21.6 gr. karbonhidrat bulunmaktadır. Lif bakımından zengindir. Meyvenin sap kısmı ve yenilmeyen kısımları bitkiye özgü bir enzim olan bromelain maddesinin en çok bulunduğu kısımlardır. Meyvenin %86’sı sudur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir