Brezilya Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Brezilya cevizi, son zamanların popüler süper besinlerinden biri. Özellikle selenyum yönünden zengin bir besin olan Brezilya cevizinin faydalarını sizler için derledik.

1. Brezilya Cevizi, Kalp Sağlığını Düzenler

Brezilya cevizi içerdiği yüksek oranda Omega 3 yağ asidiyle kalp sağlığına iyi gelir. Ayrıca E vitamini, magnezyum ve doymamış yağa sahip olması sayesinde kolesterolü dengelemeye de yardımcı olur.

2. Antioksidan Özelliğine Sahiptir

Brezilya cevizi, antioksidan özelliği yüksek bir besin olarak vücudunuzun serbest radikallere karşı savaşmasına yardımcı olur.

3. Moralini yükseltir

Selenyum eksikliği, anksiyete, stres ve yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabilir. Brezilya cevizi ise yüksek miktarda selenyum içerdiğinden, vücuttaki serotonin miktarını artırarak anksiyete ve strese iyi gelir.

4. Cilt Sağlığına İyi Gelir

Brezilya cevizinin içindeki selenyum, Omega 3, C ve E vitaminleri cildi gençleştirmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olur.

5. Tiroid Bezlerinin İyi Çalışmasına Destek Olur

Brezilya cevizindeki selenyum, vücudundaki bazı temel hormonları üreten, dağıtan ve düzenleyen tiroid bezinin düzgün çalışmasında da büyük rol oynuyor.

6. Yüksek Protein Kaynağıdır

Protein almanın önemini çoğu zaman unutuyoruz. Özellikle diyet zamanlarında ya da vejetaryen beslenen kişiler için protein alımı çok önemli. Bir avuç Brezilya cevizinin içerdiği protein miktarı günlük ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor.

7. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Protein ve lif içeriği yüksek olduğu için Brezilya cevizi, kilo vermek isteyenler için besleyiciliği yüksek bir ara öğün tercihi. Lifli yapısı sayesinde tokluk süresini arttırır.

8. Sindirim Sistemini Düzenler

Lifli bir besin olması sayesinde sindirim sistemini düzenliyor hatta gastrik ülser problemi yaşayanlara da yardımcı oluyor.

9. Saç Sağlığına İyi Gelir

İçerdiği L-arjinin sayesinde parlak, kalın saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca E vitamini ve selenyum içerdiği için saçların daha az kırılmasını sağlıyor.

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Selenyum, çinko, E ve C vitamini kaynağı Brezilya cevizi bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Tüm bu saydığımız faydaları ile Brezilya cevizi, sık sık kullanılmayı gerektiren birçok besin değerini içeriyor. Sağlıklı bir beslenme düzeni için diyet listenize brezilya cevizini ekleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir