Hafızayı Güçlendiren Besinler

Güçlü bir hafızaya sahip olmak için yemeniz gerekenleri doğru sıralamalısınız. İşte beyninizin daha iyi çalışmasını destekleyen 7 besin…

Beyin, tüm vücudumuzu yöneten bir organ olarak ne kadar iyi çalışırsa hafıza da o kadar güçlenir. Hafızanın gücü üzerinde genetik ve psikolojik faktörler elbette etkilidir. Bununla birlikte tükettiğimiz besinlerle hafızanın gücünü desteklemek de mümkün. Hafızanızı desteklemek için her gün beslenme öğünlerine eklemeniz gereken hafızayı güçlendiren besinler!

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-1: Yumurta

Yumurtayı özellikle protein ağırlıklı bir besin olarak tanıyoruz. Ancak yumurtanın faydaları bununla sınırlı değil. Aynı zamanda yumurtanın sarısı bol miktarda B vitamini, folik asit ve kolin içerir. Bu bileşenler beyin fonksiyonlarının gelişimini destekleme özelliğiyle ön plana çıkan besin değerleridir. Hafızanın da güçlü olmasını sağlar. Yumurtanın bir başka faydalı özelliği daha bulunuyor; mutluluk hormonu üreten kimyasalların üretimini aktive etmesi sayesinde, kendini daha mutlu ve ruh halini daha yüksek hissetmeni sağlıyor.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-2: Kakao

Çikolatayı hep mutluluk sebebi olarak biliriz. Çikolatanın mutlu etmesinin sebebi kakaonun serotonin üretimini artırıyor olmasıdır. Çikolata yerken hem mutlu olabileceğinizi hem de beyninizi güçlendireceğini biliyor muydunuz? Çikolatanın hammaddesi olan kakaonun bir başka faydası da beynin işlevlerini destekleyen maddeler içermesi. Böylece beyninin öğrenme ve hafıza işlevleri gelişiyor ve kısa süreli belleğin güçleniyor.
Çikolata ile ilgili Dyt. İkra Sonel’in Çikolata Hakkında yazısını buraya tıklayarak okuyabilir ve çikolata hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-3: Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler güçlü hafızanın en önemli kaynaklarından biridir. Ispanak, kara lahana, roka, dereotu, pazı, brokoli, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda A, C ve K vitamini içerir. Ayrıca posa ve antioksidan bakımından da zengindirler. Bu yeşil yapraklı besinlerden günde bir kase tüketirseniz, günlük C ve K vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Ancak yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken dikkat etmeniz gerekenleri unutmamalısınız. Özellikle çiğ ya da buharda biraz yumuşatarak tüketmen öneriliyor, bu şekilde içerdiği vitaminleri eksiksiz olarak alabilirsin. Bu besinler anti-inflamatuar özelliğe de sahip, bu da beyin hücrelerinin hasar alma riskini azaltıyor.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-4: Zerdeçal

Zerdeçal, geçmişten bugüne tedavi amaçlı kullanılan güçlü bir antioksidan yönünden zengin bir baharat. İçerdiği kurkumin adlı madde, beynin daha fazla oksijen almasını sağlar. Beyne daha fazla oksijen gitmesi beynin öğrenmesine ve öğrendiğini işlemesine destek olur.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-5: Kuruyemişler

Ceviz, badem ve fındık ve gibi yemişler, sağlıklı yağ asitleri, antioksidan, mineral ve E vitamini içerirler. E vitamini, hücre zarlarını koruyarak zihinsel gerilemeyi engelleyen bir besin maddesidir. Sağlıklı bir ara öğün olarak çiğ şekilde tüketebileceğin kuruyemişler hem seni tok tutacak hem de beyin fonksiyonlarını güçlendirecek.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-6: Yağlı Balıklar

Hafızayı geliştiren ve beynin gücünü artıran en önemli besin maddelerinden biri Omega-3. Omega-3 yağ asitleri beynin daha hızlı ve iyi bir şekilde iletişim kurmasını sağlıyor, zihinsel konsantrasyonu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Uzmanlar, yeterli miktarda Omega-3 almak için haftada 2-3 porsiyon balık tüketilmesini tavsiye ediyor. Fakat balığın hafızayı güçlendirmesinde en önemli özellik, balığın pişirilme ısısıdır. Eğer balıklar çok yüksek ısıda pişerse içerdikleri Omega-3’ün etkisi azalıyor. Hayvansal besinleri tüketmeyen vegan ve vejetaryeneler için avokado da çok önemli bit Omega-3 kaynağıdır.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yemeniz Gerekenler-7: Yaban Mersini

Antioksidan bakımından zengin bir diğer besin de yaban mersini. Yaban mersini aynı zamanda beynin yaşlanmasını engelleyen bir meyve. Antioksidanlar ayrıca beyin hücrelerinin arasındaki sinyal iletimini de hızlandırır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir