Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalısınız?

İşte kış aylarına girerken hem ruh halinizi hem de fiziksel sağlığını iyileştirecek önerileri sizinle paylaşıyoruz.

Mevsim geçişlerinde sadece iklim değişiklikleri ile değil aynı zamanda yorgunluk, mod düşüklüğü, halsizlik veya uyku problemleri gibi sorunlarla da karşılaşıyoruz.

Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde halsizlik, bağışıklık düşüklüğü ve uyku problemleri yaşamamak için yaşam modumuzu yüksek tutmalı, bağışıklığımızı güçlendirmeliyiz. Size önereceğimiz bu fikirlerle kış mevsimini doya doya yaşayabilirsiniz.

Enerji Veren Gıdalar Tüketmek, kış aylarına girerken modumuzu yükseltmek için en önemli şeylerden biri. Bunun için sebze meyve tüketimine dikkat etmeli, protein desteğini eksik etmemeliyiz. Kış mevsiminin olmazsa olmazı olarak kuruyemişleri görüyorsanız işlenmiş, kavrulmuş ve tuzlu olanları bir kenara bırakıp kuruyemişleri sağlıklı bir şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz. Ara öğünlerde kaju, çiğ badem, çiğ fındık gibi kuruyemişler yemek size enerji verecektir. Bunun yanında her gün bağışıklık sisteminizi desteklemeniz önemli. Bunun en doğru yolu C Vitamini depolarınızı doldurmaktır. C Vitaminini alabileceğiniz yeşil yapraklı sebzeler, meyveleri bolca tüketmelisiniz. Yine de bir yetişkinin günlük C Vitamini ihtiyacı olan 1000 mg C Vitaminini yiyeceklerden almak mümkün değil. Günümüzde besinlerin yetiştirilme koşulları nedeniyle yediğimiz sebze ve meyvelerde almamız gereken kadar C Vitamini bulunamıyor. Böyle durumlarda c vitamini takviyesi almanız gerekebilir. Günlük C Vitamini ihtiyacınızı suda eritilen efervesanlarla kolayca karşılayabilirsiniz. Bunun için Redoxon Üçlü Etki 15 Efervesan Tablet veya Optivita C Plus 20 Efervesan Tablet kullanarak ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Uygun fiyata orijinal C Vitamini takviyesi satın almak için takviyesi.com‘u ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında mevsim ne olursa olsun bol bol su tüketmeyi unutmamak gerekir.

Uyku düzenine dikkat etmek, her mevsim olduğu gibi kış aylarında da çok önemlidir. Özellikle mevsim geçişlerine alışmaya çalışan vücudumuz, zaman zaman uyku problemleri yaşayabilir. Özellikle günler kısaldığında yaz günlerinde güneşin etkisi ile artan serotonin hormonunu kış aylarında daha az alıyoruz. Güneşten daha az faydalandığımız kış aylarında yediğimiz hangi besinlerden serotonin alabileceğimizi Serotonin Nedir? Serotonin İçeren Yiyecekler | Mutluluk Veren Besinler isimli yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Üretkenliği arttırmak için kış aylarının gelmesi ve daha çok evlere kapanmamız harika bir fırsat olabilir. Tatil havasından çıktığımız, havaların soğumasıyla daha çok evde oturmak zorunda kaldığımız kış aylarında uzun zamandır ertelediğimiz işleri yapmak hem zindeliğinizi arttıracaktır.

Egzersiz düzenine dikkat etmelisiniz. Mevsim geçişlerinde egzersiz düzeninizi aksatıyor musunuz? Oysa mevsim geçişlerinin vücudunuzda yarattığı halsizliği düzenli egzersizlere devam ederek aşabilirsiniz. Kış mevsimi geldiği için egzersiz yapmanın zor olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü evde yapılabilecek basit egzersizlerle fit kalmak ve dinç kalmak mümkündür.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir