Kas Kütlesini Artırmak İçin Neler Yemeliyiz?

Spor yapan birçok kişinin ilk hedeflerinden biri kas kütlesini artırmak. Kilo vermek istiyorsanız verdiğiniz kiloların kastan gitmemesine, aksine kas kütlenizin artmasına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı kilo almak istiyorsanız da aynı şekilde bu kiloları yağdan değil kastan almalısınız. Şimdi size vereceğimiz beslenme tavsiyeleri ile bu hedefe ulaşabilirsiniz.

Kas kütlesini artırmak deyince ilk akla gelen ağırlık kaldırmak. Bu kanı elbette yanlış değil ama eksik. Çünkü kas kütlesini artırmak için ağırlık çalışmak, yapılması gerekenlerin neredeyse 3’te 1’i. En az ağırlık çalışmaları kadar önemli bir konu da amaca yönelik beslenme.

Kas Kütlenizi Arttırmak İçin Gerektiği Kadar Yemek Yiyin

Vücut kütlesini arttırmanın en temel matematiği yaktığımızdan daha fazla kalori almamızdır. Sabah akşam spor yapıyor ancak yetersiz kalori tüketiyorsanız vücut bu kalori açığını kendi stoklarından karşılamaya çalışır, yani yağ ve kaslardan. Buna yıkıcı süreç denir. Fakat kas kütlesini artırmaya çalışırken amaç yapıcı süreçte kalmak olmalı. Bunun için de doğru bir beslenme çok önemli.

Kas kütlesini doğru artırmak için yapılabilecek bazı temel hususlar var. Ağırlık çalışmalarını düzenli bir şekilde devam ettirirken uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Doğru saatlerde ve rahat bir uyku uyumak sağlığınıza tahmin edeceğinizden daha çok katkı sağlar. Unutmamak gerekir ki kas oluşumu zaman alan bir süreç, bu yüzden hemen sonuç almayı beklememelisiniz. Gözle görülür bir değişim en iyi ihtimalle 2-3 ay içerisinde gerçekleşir. Ancak doğru bir düzen seçersen 2-3 hafta içinde vücudundaki değişimi hissedebilmen mümkün.

Önemli Not: Vücudun kas oluşturmada belli bir hızı ve kapasitesi var. Beslenmedeki bir numaralı amacın, vücudun kullanabileceği miktarda besin tüketmek olmalı.

Kas Kütlenizi Arttırmak İçin Yeterli Protein ve Karbonhidrat Tüketin

Proteinin kas kütlesini arttırmaktaki rolü artık herkes tarafından biliniyor. Ancak karbonhidratların kas oluşumu üzerindeki etkisi pek bilinmez. Aslında karbonhidratlar, protein sentezi, yani kas oluşumunda kilit rol oynar. Vücudun kas oluşturma ihtiyacı, antrenman performansı ile birebir orantılı olduğundan yeterince karbonhidrat tüketmek, antrenmanlarda güç düşüşü yaşamamak ve enerji seviyesini yüksek tutabilmek için çok önemli.

Antrenman sonrasında, 15-20 gram protein ve 40-50 gram karbonhidrat içeren besinleri tüketebilirsiniz. Çikolatalı süt veya kefir yanında bir miktar bitter çikolata güzel bir tercih olabilir.

Doğru Şekilde Kas Yapmak İçin Öğün Aralarını Çok Açmayın

Kas kütlenizi artırdığın bu dönemde amaç mümkün olduğu kadar yapıcı süreçte kalmak ve hücre yıkımını minimize etmek olmalı. Bunun için öğünlerinizi mümkün olduğunca düzenli tüketmelisiniz. Örneğin kahvaltıyı sabah saat 7’de yapıyorsanız günü üçer saatlik aralıklarla 6 öğüne bölebilirsiniz.

Kas kütlesini artırabilmek için her öğünde mutlaka bir miktar protein tüketmeye çalışmalısınız. Protein kaynaklarını düşündüğümüzde birçok alternatifiniz var. Örneğin saat 07:00’daki öğünde yumurta, 10:00’dakinde badem, 12:00’da tavuk, 15:00’da yoğurt, 19:00’da balık ya da et yiyebilir, 21:00’da süt içebilirsin.

Kas Kütlenizi Arttırmak İçin Bir Program Yapın ve İstikrarlı Olun

Her türlü spor ve beslenme düzeninde en önemli nokta bir program yapmak ve bu programa uymaktır. Yemek saatlerinizdeki düzen hayat tarzınıza ve gün içinde yaptığınız işlere göre uygulanabilir olmalı ve sürekliliğini koruyabilmeli. Örneğin her öğünde farklı yemekler yemek kulağınıza güzel gelebilir fakat pek uygulanabilir değildir. Bu yüzden yaşam tarzınıza uygun öğünler tercih etmelisiniz. Önemli olan yediğiniz besinin kendisi değil içerdiği besin değerleridir. Bahsettiğimiz kriterlere uyan; yeterinde protein karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren farklı besinleri tercih edebilirsiniz.

Bu kuralları takip ettiğinizde birkaç ay içinde vücudunuzda inanılmaz değişimler görmeye başlayacaksınız. Unutmamak gerekir ki kas kütlesini artırmak sadece zayıflamak yada kilo vermek isteyenlerin değil, vücudunu forma sokmak isteyenlerin de amaçlarından biri olmalı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir