Yaza Hazırlayan Bir Diyet İçin Püf Noktalar

Yaza Hazırlayan Diyetler

İyi beslenmek, yaşamın en güzel zevklerindendir. Ve en çok, yemekler aile hayatının ve kutlamalarının kalbinde yer alır. Çeşitlendirilmiş, dengeli ve sağlıklı bir diyetin içeriği bireysel ihtiyaçlara, kültürel şartlara, yerel olarak mevcut gıdalara ve diyet kültürüne bağlı olarak değirir. Ancak sağlıklı bir diyetin temel prensipleri çoğu zaman aynıdır.

  • Öncelikle tükettiğiniz besinlerin çeşitliliğine, miktarına ve besinsel içeriğine odaklanın. Ne yediğinizin farkında olun.
  • Besinsel gereksinimlerinizi karşılamak ve belirli kalori sınırınızı koruyabilmek için, tüm besin gruplarından yeterli miktarda beslenmeye özen gösterin. Anahtar kuralınız ise mevsiminde beslenmek olsun!
  • Sağlıklı menülerinizi hazırlamak için, elinizde sağlıklı malzemeler bulundurmanız gerekir. Alışveriş stratejiniz taze ve işlenmemiş gıdalara odaklanmak olsun.
  • Bolca baharat kullanın. Özellikle acı biber, kekik, zerdeçal, karabiber, kekik karışımı tercih edin. Baharatların şifasından ve yağ yıkımına verdiği destekten yararlanın.
  • Günlük su hedeflerinizi alışkanlık haline getirin. Özellikle de yemeklerden 0,5- 1 saat önce su içmek öğünlere çok aç oturmanızı önler ama asıl önemli tüyo, sularınıza 1 dilim limon ve kabuk tarçın eklemektedir.
  • Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Fakat yağı, yemeği ateşten aldıktan sonra ekleyin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir