Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış 7 Faydası

Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış 7 Faydası

Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle yüklüdür. Kakao ağacının çekirdeğinden yapılmış, bulabileceğiniz en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Araştırmalar, bitter çikolatanın sağlığınızı iyileştirebileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor.

1. Bitter çikolata faydalı mineraller bakımından zengindir.

Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli bitter çikolata satın alırsanız, oldukça besleyicidir. Yeterli miktarda çözünür lif içerir ve minerallerle yüklüdür. %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolata barı:

  • 11 gram lif
  • Demir için günlük değerin %67’sini,
  • Magnezyum için günlük değerin %58’ini,
  • Bakır için günlük değerin %89’unu,
  • Manganez için günlük değerin %98’ini içerir.

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

2. Bitter çikolata, güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

ORAC, oksijen radikali absorbans kapasitesi anlamına gelir. Gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür. Temel olarak, araştırmacılar bir gıda örneğine karşı bir grup serbest radikal (kötü) belirler ve gıdadaki antioksidanların serbest radikalleri ne kadar iyi etkisiz hale getirebileceğini görür. ORAC değerlerinin biyolojik önemi, bir test tüpünde ölçüldüğü ve vücutta aynı etkiye sahip olmayabileceği için sorgulanır. Ancak çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilen en yüksek puanlı gıdalar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan işlevi gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlara diğerleri arasında polifenoller, flavanoller ve kateşinler dahildir.

3. Bitter çikoalta, kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncını düşürebilir.

Bitter çikolatadaki flavanoller, nitrik oksit (NO) üretmek için arterlerin astarı olan endotelyumu uyarabilir. NO’nun işlevlerinden biri, atardamarlara gevşemeleri için sinyaller göndermektir, bu da kan akışına direnci düşürür ve dolayısıyla kan basıncını düşürür.

Birçok kontrollü çalışma, etkileri genellikle hafif olsa da, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

4. Bitter çikolata, iyi kolesterolü(HDL) yükseltir ve LDL’yi oksidasyondan korur

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir.

Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulundu. Aynı zamanda yüksek kolesterolü olanlar için HDL’yi arttırdı ve toplam LDL’yi düşürdü. Oksitlenmiş LDL, LDL kolesterolün serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir.

Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki atardamarların astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir. Kakaonun oksitlenmiş LDL’yi düşürmesi çok mantıklı. Onu kan dolaşımına sokan ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan çok sayıda güçlü antioksidan içerir Bitter çikolatadaki flavanoller ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için başka bir yaygın risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

5. Bitter çikolata, kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bitter çikolatadaki bileşikler, LDL’nin oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu görünmektedir. Uzun vadede, bu, arterlerde çok daha az kolesterol birikmesine neden olacak ve bu da daha düşük kalp hastalığı riski ile sonuçlanacaktır. Aslında, birkaç uzun vadeli gözlemsel çalışma, oldukça ciddi bir gelişme gösteriyor.

470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kakaonun 15 yıl boyunca kalp hastalığından ölüm riskini %50 azalttığı bulundu. Başka bir araştırma, haftada iki veya daha fazla çikolata yemenin arterlerde kalsifiye plak riskini %32 oranında azalttığını ortaya koydu. Daha az sıklıkta çikolata yemenin hiçbir etkisi olmadı. Yine başka bir araştırma, haftada beş defadan fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını gösterdi.

6. Bitter çikolata, cildi güneşten koruyabilir

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler de cildiniz için harika olabilir.

Flavanoller güneş hasarına karşı koruma sağlayabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir ve cilt yoğunluğunu ve nemini artırabilir. Minimal eritemal doz (MED), maruziyetten 24 saat sonra ciltte kızarıklığa neden olmak için gereken minimum UVB ışınları miktarıdır. 30 kişiyle yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca yüksek flavanol içeriğine sahip bitter çikolata tükettikten sonra MED iki katından fazla arttı.

7. Bitter çikolata, beyin fonksiyonunu iyileştirebilir

Bitter çikolata, bütün faydalarının yanında beyin işlevini de iyileştirebilir.

Sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırma, 5 gün boyunca yüksek flavanollü kakao yemenin beyne giden kan akışını iyileştirdiğini gösterdi.

Kakao ayrıca hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlı erişkinlerde bilişsel işlevi önemli ölçüde iyileştirebilir. Sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini de iyileştirebilir.

Ek olarak, kakao kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir, bu da kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirebilmesinin önemli bir nedeni olabilir.

YAZAR: DYT. RAHİM GÜRASLAN

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir