Öksürüğe Doğal Çözüm! Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Havaların soğuması ile birlikte öksürük şikayetleri de artışa geçti. Öksürük problemlerine karşı ilaç kullanmadan alabileceğiniz önlemler sayesinde evde öksürüğü azaltabilirsiniz.

Gece uyumanızı zorlaştıran ya da önemli bir görüşme sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için bitkilerden yararlanarak doğal bir çözümle öksürük sorununu evde çözebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları nelerdir?

  1. Ihlamur Çayı: Kış mevsimi deyince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajlar tahrişi önler ve boğazı yumuşatır. Bu faydaları sebebiyle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak ıhlamur içebilirsiniz. Bağışıklığı desteklemek için veya öksürüğe karşı ıhlamur içerken içine şeker koymamaya dikkat etmelisiniz. Çaya eklenen şeker, çayın içindeki faydalı bileşenlerle reaksiyona girebilir. Çaya bal ilave etmek için ise çayın sıcaklığının 40 derecenin altında olması gerekmektedir.
  2. Ayva Yaprağı Çayı: Ayva meyvesi veya yapraklarıyla çayı yapılabilen ve öksürüğe iyi gelen bit meyvedir. Ayva, boğazı yumuşatır ve boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ayvanın çiçek ve yaprak kısımları demlenerek içilebilir. Ayva yaprağı taze olarak veya kurutulmuş haliyle kullanılabilir. Kuru ayva yaprağı 10-15 dakika, taze ise 3-5 dakika demleyerek içebilirsiniz.
  3. Ekinezya Çayı: Ekinezya, uzun yıllardır soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı kullanılan doğal bir tedavi yöntemi. Yapılan çalışmalar, ekinezya bitkisinin boğaz ve akciğer iltihabının yol açacağı hasarı engellediğini göstermiştir.
  4. Üçlü Karışım: Ayva, Ihlamur ve Bal: Boğaz tahrişine ve öksürüğe en iyi gelen birkaç bileşeni birleştirerek çay yapabilirsiniz. Ayva ve ıhlamuru demleyerek yapacağınız çaya bal ekleyerek boğazınızı yumuşatabilir ve öksürüğünüzü azaltabilirsiniz.
  5. Üçlü Karışım: Zencefil, Karanfil ve Bal: Karanfil, içindeki uçucu bileşenler sayesinde ağız ve boğaz yolu iltihaplarına karşı ağrı hissini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca karanfil, bu bölgelerdeki bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonları azaltır. Zencefil ise iltihap giderici etkiye sahiptir.
  6. Geleneksel Yöntem: Toz Karabiber ve Bal: Özellikle öksürüğü zor geçen çocuklar için geleneksel olarak kullanılan ve en çok bilinen yöntemlerden biri toz karabiber ve bal karışımıdır. Kara biber bağışıklık güçlendirici, yangı ve ağrıları azaltıcı etkilerini ortaya koymaktadır. Karabiber meyvesini demleyerek gargara yapmakta kullanabilirsiniz. Bir miktar balın içine bolca toz karabiber dökerek bunu kaşıklarsanız boğaz tahrişini ve öksürüğü azaltacaktır.

Kış mevsiminde yaşam kalitenizi düşüren ve günlük hayatınızı zorlayan öksürüğe karşı evde bu doğal yöntemlerle önleminizi alabilmek ve öksürüğü bitirmek mümkündür. Ayrıca burada yazan bileşenleri içeren ve doğal olduğuna emin olduğunuz pastil, şurup gibi besin takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Öksürüğe karşı kullanılacak besin takviyelerinden ön plana çıkan ikisini Bisolnatur şurup ve OptiVita Thyme Extract’tır. Bisolnatur, içeriğindeki bal sayesinde balgamlı öksürüğe karşı kullanılır ve boğaz tahrişini önlemeye yardımcı olur.

OptiVita Thyme Extract ise kekik ekstresi, hatmi çiçeği ekstresi, C vitamini ve Çinko içeriği sayesinde boğaz tahrişini önlerken bağışıklık sistemini de korumaya yardımcı olur. Kuru öksürükle mücadelenizde size yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir