Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Cilt ve Saç Bakımı İçin Argan Yağı Önerileri

Günümüzde birçok şampuanda bol miktarda bulunan ve çoğu kadının şampuan alırken dikkat ettiği bir içerik haline gelen argan yağının birçok faydası bulunuyor. Saça uygulandığında saçlarınızabakım yaparken aynı zamanda canlı ve parlak görünmesini sağlayan argan yağının faydaları hakkında bilgileri inceledik. Argan yağı etkili mi? Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı nereden alınır? Argan yağının orijinal ve gerçek olduğu nasıl anlaşılır? Argan yağı hakkındaki sorularınızın cevapları için yazımızı okumaya devam edin…

Argan Yağı Nasıl elde Edilir?

Argan,  yağı, üretimi Fas’ta yapılan “argania spinosa” isimli bir ağacın meyvelerinin çekirdekleri kullanılarak elde edilir. Ağacın Mayıs ve Haziran aylarında olgunlaşan meyveleri temmuz aylarında dökülmeye başlar ve yağ için hazırlanmaya başlanır. Argan yağı için meyvenin çekirdeklerinin iç kısmı kullanılır. Argan çekirdeklerinden yağ elde etmenin Fas yöresine ait kendine has bir yöntemi bulunmaktadır. Günümüzde de bu yolla üretilebilen argan yağı, öncelikle meyvelerin kurutulması sonrasında iki taşın arasında soyularak iç kısımları topraktan yapılan kapların içerisinde kavurulur. Sonrasında taş değirmenlerde öğütülmeye başlanan arganlar, yavaşça su katılarak dikkatli bir şekilde yoğrulur. Yoğurma işlemi sonrası biriken altın renkli yağ argan yağıdır.

Argan Yağı Yenir mi?

Özelikle üretildiği bölge olan Fas yöresi ve çevresinde argan yağı yemeklerde kullanılır. Kızartılmış keçi peyniri üzerine dökülerek de tüketilebilen bu yağ, yetiştirildiği bölgedeki yöresel kahvaltılarda da bolca tüketilir.

Argan Yağı Nasıl Uygulanır?

Cilt sağlığı konusunda birçok faydaları bulunan argan yağını, duştan hemen sonra masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Argan yağı kolay emilen bir yağ olduğundan yapışkanlık hissi yaratmadan rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Cildiniz için etkili ve yararlı bir nemlendiricilerden biri olan aran yağını 1-2 damla avucunuza alıp yayın. Daha sonra cildinize ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Bu sayede kırışıklıkların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Kanıtlanmış bir sebum olan argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Özellikle sivilce sonrası hasar görmüş hücreleri tedavi etmeye de yardımcı olur. 

Argan Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

  • Cildin kendi kendini yenilemesini sağlar. Hücre yenileyici özelliği cildi besleyerek hücrelerin kendi kendini yenilemesini, cildin doğal gençliğini korumasını sağlar. Cildi hiç tahriş etmeden, ciltte anti aging etki gösterir ve var olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Gözaltı torbalarını gidermeye yardımcı olur. Argan yağının cilde düzenli olarak uygulanması durumunda gözaltı torbalarının oluşması önlenirken, var olan torbaların görünümü hafifler.
  • Cildi nemlendirir. Argan yağı içeriğindeki bol miktarda E vitamini ile cildi nemlendir. Düzenli aralıklarla argan yağı sürüldüğünde cilt, doğal nemini ve yumuşaklığını korur ve dolayısıyla kırışıklık oluşumu önlenir. Argan yağı, yüksek oranda E vitamini içeriği ile cilde doğal bir canlılık, parlaklık kazandırır, zararlı yağ içermediği için de ciltte herhangi bir olumsuz etki, yan etki görülmez.
  • Argan yağı, cildinizdeki mikropları öldürür. Vücudun düşmanı olan, hücrelerin deforme olmasına sebep olan serbest radikaller cilt sağlığı ve cilt güzelliğinin de düşmanıdır. Argan yağı da antiseptik, enfeksiyon giderici özellikleriyle ciltte oluşan serbest radikaller ve mikropları etkisiz hale getirir, cildi arındırır. Antioksidan etkisi olan argan yağı, cildi tüm zararlı maddelerden arındırarak cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları giderir ve cilde daha sağlıklı bir görünüm verir.
  • Argan yağı cildinizi besler ve cildinize bakım yapar. Argan yağı, içerdiği faydalı elementler ile cildi nemlendirici ve yumuşatıcı özelliktedir, kuru ciltlerde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte ciltte yaşanan kuruluğu argan yağı ile gidermek mümkün olabilir. Cilt kuruluğu çok sık yaşanan bir sorundur. Zira kapalı ortamlarda uzun süreli bulunma, doğalgaz, kalorifer, soba, klima gibi ısınma araçlarının bulunduğu ortamlarda saatlerce kalmak cildi kurutuyor. Kuruyan cilt, kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlıyor ve pek çok cilt sorunu da bu kuruluktan dolayı ortaya çıkıyor. İşte argan yağı da içerdiği yüksek oranda E vitamini ve faydalı asitler ile böyle sorunların yaşanmasını engelleyebiliyor. Bu bakımdan düzenli olarak argan yağı kullanımı ile hem cilt kuruması önlenir hem de kurumanın neden olduğu cilt hasarları onarılır.
  • cilt çatlaklarını onarır. Hızlı kilo kaybı sonrası ciltte oluşan sarkmaları önler. Özellikle gebelikte ve hızlı kilo alıp verilen dönemlerde zaman zaman oluşan çatlaklar estetik açıdan çok rahatsız edici olabilir. Argan yağı bol miktarda E vitamini içerdiği için cildin elastikiyetini artırır, cildi nemlendirir ve gerilmekten, kurumaktan kaynaklanan çatlak oluşumunu önler. Hatta argan yağının var olan çatlak görünümünün azalttığı da bilinen bir gerçektir. Bu sebeple çatlak olan bölgeye argan yağı ile masaj yapılması önerilir.
  • Saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saçlar kafa derisinde bulundukları için, kafa dersinde büyüdükleri için kafa dersinin sağlıklı olması, beslenmesi sağlıklı saçlara sahip olmak için çok önemlidir. Bu bağlamda canlı ve sağlıklı saçlar için kafa dersini beslemek gerekiyor. Argan yağının saçlara etkisi tam da buradan geliyor. Cildi besleyici, nemlendirici, güçlendirici özellikleri kafa derisi için de çok faydalıdır. Cilde sayısız faydası bulunan argan yağı, tıpkı cildi olduğu gibi saçı da besliyor, canlandırıyor. Saçın kolay taranması, canlılık ve parlaksız kazanması için kullanılan pek çok kimyasal içerikli ürünlerin yerine doğal saç kremi olarak argan yağı kullanılması çok daha sağlıklı ve faydalı olur. Çünkü argan yağı; saça doğal olarak yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırır, kırık, cansız ve yıpranmış saçları onarır. Özellikle de sık sık şekillendirilen, ısıya ve kimyasallara maruz kalan saçları beslemek, oluşan hasarı onarmak için saç uçlarına bir miktar argan yağı sürülmesi çok iyi gelir.
  • El ve tırnakları besler. Argan yağının nemlendirici, besleyici ve yumuşatıcı özellikleri kırılgan tırnakları, kurumuş, çatlamış elleri ve ayakları da beslemeye, sağlığına kavuşturmaya yardım eder. Soğuktan, kuru havadan ya da sıcaktan kurumuş, çatlamış eller ve ayaklara argan yağı ile bakım yapmak en doğal ve faydalı alternatiflerden birisidir. Özellikle de incelmiş, çabuk kırılan, zor uzayan tırnakları onarmak için de argan yağı sürmek önerilir. Bu amaçla her gece yapmadan önce tırnak, el ve ayaklara birkaç damla argan yağı sürüp masaj yapmak genel sağlığını kazanmalarına yardım eder.
  • Dudak bakımı için doğal bir bakım ürünüdür. Kışın soğukta, kışın aşırı sıcaktan dudaklar çatlar, kurur, kuru ve soğuk havalar, kimi zaman da yazın aşırı sıcak havalar dudakların sağlığı için hiç uygun değildir. Bir de kullanılan rujlar çok kaliteli değilse dudaklar kurur ve çatlar. Tüm bu olumsuzlukları ekarte edebilmek için sadece argan yağı yeterli olabilir. Argan yağının besleyici ve nemlendirici etkisini dudaklarda görmek akşamları dudaklara birkaç damla argan yağı ile masaj yapmak önerilir. Bu sayede dudaklar çok daha yumuşak ve pürüzsüz olacak, dudaklarda hücre yenilenmesi hızlanacaktır. Argan yağı dudakların sağlığı için çok önemli olmakla birlikte, argan yağı sürdükten birkaç dakika sonra yağın fazlasını bir pamuk ya da peçete yardımıyla almak gerekir. Zira argan yağının ağız yoluyla alınması, tüketilmesi çok zararlıdır. Bu sebeple de dudaklara argan yağı sürünce dudakları yalamamaya özen göstermek, emilenden fazlasını almak gerekiyor. Bu şekilde daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.

Tüm bu faydalarıyla birlikte argan yağını tüm vücudunuza uygulayabileceğinizi biliyor muydunuz? Argan yağının yüz ve boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm vücuda uygulanabiliyor olması bir cilt ürünü için çok önemli bir avantajıdır. Örneğin tüm vücut derisini beslemek isteyenler banyo sonrasında argan yağı ile tüm vücuda masaj yaparak cildi besleyebilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir