Matsutake Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere mantarlar, protein açısından oldukça zengin besinlerdir. Çam mantarı olarak da bilinen matsutake mantarı protein deposu mantar türlerinden biridir. Oldukça pahalı olan bu mantar türü yurt dışına da ihraç ediliyor. Bu yazımızda matsutake mantarının ne olduğuna, faydalarına ve tüketim şekillerine değineceğiz.

Matsutake Mantarı Nedir?

Matsutake mantarı, kırmızı çam ağaçlarının diplerinde nadiren bulunur ve özellikle Japon mutfağının vazgeçilmez bir lezzetidir. Trüf mantarından sonra dünyadaki en pahalı satılan mantar türü olan çam mantarı, yüksek oranda protein içerir. Türkiye’de genellikle Sedir ormanlarının içinden toplanan matsutake mantarları Japonya’ya ihraç ediliyor. Matsutake mantarının en kalitelisini bulmak istiyorsanız yolunuzu Antalya’ya düşürmelisiniz. Çam ağaçlarının diperinde bulunduğu için aromatik bir kokusu olan matsutake mantarı, Japonya’da krallar ve saray tarafından tüketilirdi. Japon inancına göre çam mantarı, uzun ömrün sırrı olarak bilinir.

Matsutake mantarı yenir mi?

Matsutake bir diğer adıyla çam mantarları, zehirli olarak bilinen mantar türlerinden değildir. Bu sebeple doğru zamanda toplandığında yenmesinde bir sakınca yoktur.

Matsutake Mantarı Faydaları Nelerdir?

  • Çam mantarının öne çıkan en önemli özelliği içerdiği yüksek orandaki proteindir. Tam bir protein deposu olan matsutake mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yine içerdiği yüksek protein sayesinde et tüketemeyenler için güçlü bir kaynak olan matsutake vücudun direncini artırır.
  • Matsutake mantarı, yüksek miktarda B vitamini içerir. Bu sayede kan yapıcı hücrelerin sayısını artırarak kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanında yine B Vitamininin etkisi ile kronik yorgunluk ya da saç dökülmesi gibi sağlık sorunlarının da yaşanmasının önüne geçer.
  • İçerdiği yüksek orandaki proteine karşılık düşük miktarda kalori ve yağ içerdiğinden matsutake mantarı, diyet listelerinde bulunması gereken besinlerden birisidir. Bunun yanı sıra hızla kilo vermeye yardımcı olur. 
  • Matsutake mantarı, sinir hücrelerini yenileyerek beynin konsantrasyon gücünü artırır. Bu özelliği ile çocuklardaki dikkat dağınıklığını engellemek için kullanılır.
  • Matsutake mantarı, vücudu içerden desteklemekle kalmaz aynı zamanda cilt hücreleri içinde faydaları bulunur. Geleneksel Japonlarda gençleştirdiği mucizesine inanılır. Özellikle derideki dermis tabakasını yenileyen matsutake mantarı, sivilce ve akne gibi sorunların ortaya çıkmasını engeller. 
  • Kemik ve kas sistemini güçlendiren matsutake mantarı, kemiklerin ve kasların gelişimine katkı sağlar. Bu özelliği ile matsutake mantarı, romatizmal hastalıkların yaşanmasının önüne geçebilir. 

Bu yazımızda çam mantarı olarak da bilinen matsutake mantarının ne olduğunu, nerede yetiştiğini ve faydalarının ne olduğunu anlattık. Daha fazla bilgilendirici içerik için Diyet Gündemi’ni takipte kalın!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir