Sırtta Sivilce Neden Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer? | Doğal Yöntemler

Yüz bölgesinde çıkan sivilceler hem ergenlik döneminde hem de sonrasında özellikle hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde artar. Bununla birlikte sırtta çıkan sivilceler de sıklıkla görülen ve şikayetçi olunan sivilce sorunlarındandır. Sırtta sivilce oluşumunun birçok nedeni olabilir ve nedene göre almamız gereken önlem de değişecektir. Bu yazımızda sizler için sırtta çıkan sivilceleri gidermenin doğal yöntemlerini anlatacağız. İşte sırttaki sivilceleri doğal yollarla gidermenin yolları…

Aslında tüm sivilcelerin oluşum aşamaları birbirine benzer. Sırtta oluşan sivilceler de tıpkı yüzümüzde çıkan sivilceler gibi genellikle gözeneklerin tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple özellikle yağ bezelerinin yoğun olduğu koltukaltı, omuz ve boyun gibi bölgelerde daha sık görülür. Sırtta çıkan sivilcelerin temel sebepleri cilt üzerindeki bakterilerin varlığı ve gözeneklerin tıkanmasıdır. Ölü deri hücreleri bakterilerle birleştiğinde gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Sırtta sivilce çıkmasının bir diğer önemli sebebi ise karaciğer rahatsızlıklarıdır. Karaciğer sorunları yağlanmayı etkileyerek sivilceleri çoğaltabilir. Elbette her konuda olduğu gibi sağlıksız, yağlı beslenme de sivilce oluşum riskini arttırabilir. Özellikle sırtta sivilce çıkmasının bir diğer sebebi ise sürekli çok dar kıyafetler giymektir. Cilt rahat bir şekilde hava alamazsa gözeneklerin tıkanması ve sivilce oluşumu hızlanır. Kimyasal içeren ürünleri kullanmak yerine doğal karışımlarla bu sivilcelerin önüne geçmek mümkün.

Her sorunda olduğu gibi çözüm önerilerinin varlığını bilsek de sorunla karşılaşmamak için öncesinde önlem almak her zaman daha iyidir. Bu sebeple öncelikle sırtta sivilce oluşmasını önlemek için ne yapılması gerektiğine bakalım.

Sırtta Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Öneriler

  • Kullandığınız ilaçlara dikkat edin. Bazı ilaçlar, hormonal dengeyi değiştirdiğinden yan etki olarak maalesef tüylenme ve sivilcelenmeleri tetikleyebilir. Bu nedenle hayati önem taşımayan ilaçları kullanmadan önce eczacımıza danışmakta fayda var.
  • Yağlı kremlerden uzak durun. Bazı güneş ve masaj kremleri gibi kullandığınız cilt bakım kremlerinin yağ oranının düşük olmasına özen göstermekte fayda vardır. Ciltte biriken yağ oranı arttıkça sivilcelenme ihtimali de artacağından yağ bazlı değil su bazlı kremler kullanmak daha faydalı olacaktır.
  • Sırtınıza kese yapın. Geleneksel yöntemlerden biri olan kese; cildi yenilemek, gözenekleri açmak ve oluşması muhtemel sivilceleri önlemek için en önemli yollardan biri. Doğru bir keseleme yöntemi ile hem cildinizi derinlemesine temizler hem de sivilce oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz.

Sırtınızda sivilce oluşmasını önleyebilmeniz için yapmanız gerekenleri açıkladık. Peki, bu yöntemleri uygulamadınız ve sırtınızda sivilceler oluştu. Ne yapmalısınız? Evde yapabileceğiniz doğal bir kürle sırttaki sivilcelere veda etmek mümkün. İşte sırttaki sivilceleri gideren doğal kür:

Malzemeler:

  • 1 adet portakalın kabukları
  • 1 tutam adaçayı
  • 1 tutam biberiye otu
  • 2 su bardağı saf su

Sırttaki Sivilceleri Gideren Kür Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Bir tencerede kaynattığınız suyun içine tüm malzemeleri ekleyin ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Dinlenen karışımı süzün ve 1 fincan saf alkol ekleyin. Oluşan kürü pamuk yardımıyla sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Bu karışım; doğal otların etkileri sayesinde sivilcelerinize kısa sürede veda etmenize yardımcı olur. Kürü sabah ve akşam olmak üzere sivilceleriniz geçene kadar tekrarlayabilirsiniz. Tüm sivilcelerinizden kurtulduktan sonra bu yazıda anlattığımız sırttaki sivilceleri önleyen yöntemleri uygulamayı ihmal etmeyin. Böylece sırttaki sivilce sorunu ile tekrar karşılaşmayı önlemiş olursunuz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir