Kişniş Tohumunun Faydaları Nelerdir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kişniş otu, aşotu olarak da bilinir ve içeriğinde sineol ve linoleik asitler bulunur. Kişniş tohumunun güçlü bir bakteri temizleyici olması aslında bu iki asit sayesinde olur. Yemek ve salatalara lezzet katmak için sıklıkla kullanılan kişniş, özellikle ağız gargarası yapıldığında virüslerin boğaz ve akciğere inmeyi engellediğini söyler. Peki Kişniş tohumunun faydaları nelerdir? Ağız içi yaraları için kişniş yağı işe yarar mı?

Kişniş, çoğu ülkede baharat olarak kullanılır ancak taze yaprakları diyet salatalarında da kullanılabilir. Kişnişin insan sağlığına birçok faydası var. Kişniş tohumları bitkiye dönünce görüntü olarak maydanoza benzer ancak yapraklarındaki girinti çıkıntı maydanozunkinden fazladır. Akdeniz bitki örtüsünde sıklıkla yetişir. Özellikle Orta Doğu, Latin Amerika ve Çin gibi ülkelerden tüm dünyaya yayılmıştır. Yetiştiği bölgelere bakınca da anlayabileceğimiz üzere fazla güneşi seven bir bitkidir. Bilimsel adı Coriandrum sativum olan kişniş tohumu, 20-60 santimetre yüksekliğe ulaşır; tüysüz, bir yıllık ve otsu bir görüntüye sahiptir. Doğu mutfaklarında et yemeklerinde ve turşu yapımında kullanılır. Kişniş yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra kozmetik sanayisinde de sıkça yararlanılan ham maddedir. Özellikle alternatif tıp ve kozmetikte kullanımı için tohumlar öğütülerek içeriğindeki yağ özütünden faydalanılır.

İçeriğinde kuersetin ve apigenin gibi maddeleri barındıran kişniş, bu sayede güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Özellikle iltihabı temizlemede inanılmaz faydaları olan kişniş, alternatif tıpta uzun yıllardır kullanılmıştır. Bunun yanı sıra kişniş yağı mide rahatsızlıklarına da fayda sağlar. Ülser ve reflü gibi hastalıklara karşı doğal ilaçtır.

Ağız İçi Yaraları İçin Kişniş Otu Kullanılır mı?

Ağız içi yaraları için kişniş otu kullanımı: Ilık suya birkaç damla kişniş otu damlatıp karıştırın. Yaptığınız karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Kandaki iyi kolesterol seviyesini yükseltir, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Yapılan araştırmalarda kişniş yağının hiperglisemiyi kontrol altında tuttuğu da gözlenmiştir.

Kişniş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Göz sağlığına oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan A vitamini ile görme sorunlarının önüne geçmektedir.
  • Kişniş tohumu, içindeki B vitamini sayesinde sinir sistemine destek sağlar. Uykusuzluk, yorgunluk ve stres gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
  • Kalp krizi ve felç gibi riskli hastalıkların oluşmasını aza indirmede yardımcıdır. Aynı zamanda kolesterol seviyesini de dengelemektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişniş, içerdiği antibakteriyel özellik sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. 
  • Ağız kokusunu giderir ve ağızda oluşan yaraların enfeksiyona yakalanmalarını engeller. 
  • Kalsiyum açısından zengin olan kişniş, kemiklerin uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. 
  • İçinde bulunan uçucu yağ asidi sayesinde cilt problemlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlar. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir