Sağlıklı Karbonhidratlarla Fit Kalmaya Devam Et!

Birçok diyet listesinde karbonhidrattan uzak durulması gerektiği yazıyor. Peki sağlıklı karbonhidrat var mıdır? Sağlıklı karbonhidratları hangi besinlerden ve nasıl alabiliriz? Sağlıklı karbonhidratlarla fit kalmayı sizlere bu yazımızda açıklayacağız. İşte karbonhidrat tüketerek sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacak yöntemler…

Karbonhidratların doğrudan zayıflattığını söyleyemesek de yaygın bilinen kanının aksine sağlıksız kilo ve yağ almanıza sebep olmayabilir. Sağlıklı karbonhidratlar hem iyi bir enerji kaynağı hem de tokluk süresini artıran bir besindir. Bu yazımızda sağlıklı karbonhidratlardan örnekler vererek bunları nasıl beslenme düzenine katabileceğin hakkında fikirler yazacağız. İşte sağlıklı karbonhidrat kaynakları…

1. Bezelye

Yarım su bardağı bezelye vücudumuzun günlük çinko ihtiyacının %12’sini karşılar. Bezelye tüketildiğinde leptin adı verilen mineralin salgılanması artar. Leptinin artması ise beyni uyararak daha hızlı tokluk hissine ulaşmanızı sağlar.

2. Tam Buğdaylı Makarna

Makarna yemekten vazgeçemeyen ama kilo vermeye çalışan kişiler için doğal bir çözüm de var. Yediğiniz makarna tam buğdaylı olursa ve günlük 100-200 gram ve tüm bir öğün yerine, öğünlerinizin yanında yardımcı besin olarak tüketirseniz makarnanın zararlarından kurtulmuş olursun.

3. Fasulye

Fasulye, her çeşidi ile tam bir lif deposudur. Bunun yanı sıra iyi bir protein ve demir deposu olan fasulye, tok tutacak bir karbonhidrat kaynağıdır.

4. Yulaf

Yulaf, bildiğimiz gibi tam bir lif kaynağı. Lifli özelliği sayesinde tokluk hissine ulaşmamız ve bunu uzun süre sabit tutmamız kolaylaşır.

5. Kinoa

Kinoa vücudunun ihtiyaç duyduğu, kas oluşumuna yardımcı olan 9 farklı aminoasite ve doymuş yağlara sahip bir besin. Diyet listelerine son zamanlarda eklenen ve sağlıklı karbonhidratlardan biri olan kinoyı, yemeklerizin yanında yan öğün olarak tüketirseniz sizi tok tutmaya da yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir