Spor Yap Mutlu Kal!

Spor yapmanın sadece vücudumuza değil ruh halinize de iyi geldiğini fark etmiş olmalısınız. Peki spor yaptıkça mutlu olmanın altında yatan bilimsel sebepler nelerdir? Spor yapınca neden mutlu oluruz? İşte sporun mutlulukla ilgisi…

Düzenli spor yapmaya başladıysanız genel ruh halinizin düzelmeye başladığını, zihninizin daha berrak olduğunu fark etmişsinizdir. Bununla birlikte düzenli spor yapmak, uyku kalitenizi yükseltir ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

Peki egzersiz yapınca neden mutlu oluruz? Elbette egzersizdeki amacımız ne ise (kilo vermek, fit bir vücut, sağlıklı bünye vs) o amaca yaklaşmış olmanın verdiği bir haz olacaktır. Ayrıca egzersiz yapmak, beyindeki kan akışının arttırır ve yeni sinir yollarının oluşturulmasına yol açar. Artan fiziksel aktiviteye yanıt vermek için endorfin, serotonin, dopamin ve testosteron gibi hormonlar da salınır. Bu hormonların salgılanmasının artması sizin daha mutlu hissetmenize yardımı olur.

Peki bu hormonların vücudumuzdaki işlevleri nelerdir? Endorfin, egzersiz sonrasında yüksek bir ruh hali sağlar. Bir nevi doğal ağrı kesici işlevi görerek spor sonrası oluşması muhtemel rahatsızlığı azaltarak mutluluğu artırır. Serotonin ise iştahı kontrol eder, daha sağlıklı bir uyku için zihne yardımcı olur ve ruh halini düzenler. Bu faktörlerin tümü, kendimizi daha mutlu, daha sakin ve daha istikrarlı hissetmemizi sağlar.

Dopamin, yapmış olduğumuz bir işten keyif alıyorsak daha fazlasını isteyerek o işe geri dönmemizi sağlayan hormondur. Yani sevdiğimiz şeylere karşı alışkanlık oluşturan hormondur. Harekete geçmek ve kendimizi iyi hissettiren şeyler için çalışmamız için, beynimizin motive edici ödül ve zevk merkezlerine sinyal gönderir. Testosteron ise hem erkekler hem de kadınlar için çok önemli olan, metabolizmayı iyileştiren ve kas büyümesini destekleyen hormondur. Düşük testosteron seviyeleri depresyon ve obeziteye yol açabilir. Düzenli egzersiz, özellikle de dayanıklılık ya da direnç antrenmanı yapmak testosteron seviyelerini yükseltir.

Bütün bu bilgilerden sonra söylemek gerekir ki egzersiz sadece kendimizi mutlu hissetmemizi sağlamaz. Aynı zamanda stresle karşı karşıya kalma riskini de azaltır. Kronik stres, depresyon ve anksiyete gibi birçok psikolojik rahatsızlığın önemli bir faktörüdür. Düzenli egzersiz yapmak, yukarıda açıkladığımız “mutluluk” hormonlarının salgılanmasını sağladığı gibi, aşırı kortizol ve adrenalin üretimini dengeler.

Kısacası spor yaparak hem fit hem mutlu kalabilirsiniz. Ve yine söyleyelim: Asla geç değil, hatta şimdi spora başlamanın en güzel zamanı olabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir