Cildimizi Soğuktan ve Soğuğun Olumsuz Etkilerinden Nasıl Koruruz?

Havalar git gide soğuyor; kış mevsimi, bağışıklık sistemini korumaya ve güçlendirmeye dikkat ettiğimiz gibi cildimize de özen göstermemiz gereken bir dönem. Kış soğuğuna en çok maruz kalan organ olan cildimizi soğuğun olumsuz etkilerinden korumamız gerekir. Birçok kişi kışın cildinin çok kuruduğundan ve pul pul döküldüğünden yakınır. Bu olumsuzlukları yaşamamak için kış mevsiminde cilt bakımına dikkat edilmeli. Aslında bu olumsuzlukların sebebi cildimizin soğuk havaya uyum sağlamak için kan dolaşımının yavaşlaması ile ter ve yağ bezlerinin daha yavaş çalışmasıdır. Yağ kaybeden cildinizi, dışarıdan takviye ile beslemezseniz, cildiniz kısa sürede kurur.

İşte kış boyunca cildinizi nemli ve sağlıklı tutabilmeniz için birkaç tavsiye.

Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Özellikle gün boyu dışarıda kalacağınız zamanlar, cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz nemlendiriciniz hep yanınızda olmalı. Gün içinde cildinizde bir kuruluk hissettiğiniz an, ellerinize ve yüzünüze nemlendirici sürebilirsiniz.

Cildinizi Peeling Yaparak Temizleyin

Soğuk havanın etkisiyle cildiniz kuruyup pul pul dökülmeye başlamış olabilir. Bu gibi durumlarda yüzünüze peeling uygulayarak cildinizi ölü derilerden temizleyebilirsiniz. Ancak peeling sonrası zengin içerikli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulamayı da unutmamalısınız. Cildinizi nemlendirmek için doğal yağlar etkili bir yöntem olabilir. Cildinizi nemlendirmek ve beslemek için hindistan cevizi, argan, avokado ve badem yağı gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz.

Dudaklarınızı Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Kış aylarında en hızlı kuruyan ve kuruluğu en hızlı şekilde fark edilen bölge dudaklardır. Bunun sebebi ise dudakların yağ üretememesidir. Bu nedenle kış aylarında yanınızdan ayırmayacağınız etkili bir lipstick ya da lip balm kullanarak dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeniz çok önemli.

Cildine Besinlerle Takviye Yap

Hepimizin bildiği gibi artık yediğimiz gıdaların biyoyararlılığının azalması ile birlikte, gün içinde yediğimiz besinlerle günlük vitamin mineral gibi besin değerleri ihtiyacımızı karşılamak mümkün değil. Bu yüzden yaz kış fark etmeksizin cilt sağlığına destek olacak takviyeler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle Omega 3, kışın cildin en çok ihtiyaç duyduğu besin takviyesidir. Cilt sağlığı için en basit tüyolardan biri de elbette gün içinde bolca su içmek. Günde en az 3 litre su içmelisiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirmek için su şişenizi/bardağınızı yanınızdan hiç ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Kapalı Ortamları Nemlendirmelisiniz

Kışın hava soğuk olduğu için kapalı ortamlar daha az havalandırılır. Kombi, ısıtıcı gibi ısıtma sistemlerinin de çalışmasıyla birlikte kapalı ortamlardaki hava kurumaya başlar. Bu gibi kuru ortamlarda uzun süre geçirmek cildin de kurumasına sebep olabilir. Hava nemlendirici cihazlarla hem kapalı ortamların havasını cildiniz için daha az zararlı bir hale getirebilir, hem de kullanacağınız aromatik yağlarla güzel ve sakinleştirici bir ortam elde edebilirsiniz.

Sıcak Suyla Duş Almayın

Kışın üşümüş bir şekilde eve girip kendinizi sıcacık bir suyun altına atmak iyi bir fikir gibi gelebilir ama bundan kaçınmalısınız. Sıcak su cildin kurumasını hızlandıracağı için kış mevsiminde ılık suyla ve olabildiğince kısa süreli duşlar almalısınız.

Bu yazımızda kış mevsimi ile birlikte cildinizi korumak için neler yapabileceğinizden bahsettik. Kış soğuğu ile birlikte cildinizin karşılaşma ihtimali olan birçok olumsuzluğu bu basit adımları takip ederek bertaraf edebilirsiniz. Ayrıca kış mevsimi demek günlük egzersizini açık havada yapanlar için şartların daha da zorlaşması demek. Bunun için Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri İle Basit Ama Etkili Egzersiz isimli yazımızı okuyarak evde etkili spor yapmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca alanında uzman diyetisyenlerimiz ile iletişime geçip kış mevsiminde iken kilo vermenin yollarını öğrenebilir, önümüzdeki yaza şimdiden hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir